Jul 14, 2006

NYC Candidates file their petitions

CONGRESS

District: 5
Gary Ackerman-D,I,W

District: 6
Gregory Meeks-D

District: 7
Joseph Crowley-D,W
Jose Serrano-D
Kevin Brawley-C

District: 8
Jerrold Nadler-D,W
Eleanor Friedman-R
Dennis Adornato-C

District: 9
Anthony Weiner-D,W

District: 10
Edolphus Towns-D
Charles Barron-D
Roger Green-D
Ernest Johnson-C
Eric Spruiell-W

District: 11
David Yassky-D
Yvette Clarke-D
Chris Owens-D
Carl Andrews-D
Stephen Finger-R
Mariana Blume-C
Elon Harpaz-W

District: 12
Nydia Velazquez-D, W
Miguel Gonzalez-R
Allan Romaguera-C

District: 13
Vito Fossella-R, C
Stephen Harrison-D, W
Anita Lerman-I

District: 14
Carolyn Maloney-D, W
Alan Harris-I
Daniel Maio-R

District: 15
Charles Rangel-D, W
Edward Daniels-R

District: 16
Jose Serrano-D, W
Ali Mohamed-C

District: 17
Eliot Engel-D,W
Jessica Flagg-D
Jim Faulkner-R,I,C

State Senate

District: 10
Ada Smith-D
Shirley Huntley-D
Allan Jennings Jr-D
Jereline Hunter-C

District: 11
Nora Marino-D, W
Frank Padavan-R, I, C

District: 12
George Onorato-D

District: 13
Hiram Monserrate-D
John Sabini-D

District: 14
Malcolm Smith-D, W

District: 15
Serphin Maltese-R, I, C
Bartholemeo Bruno-R
Albert Baldeo-D

District: 16
Toby Ann Stavisky-D, W

District: 17
Martin Malave Dilan-D, W
Victor Guarino-C

District: 18
Tracy Boyland-D
Velmanette Montgomery-D, W
Viviana Vazquez-Hernandez-C

District: 19
John Sampson-D, W
Mary Vicino-C

District: 20
Eric Adams-D, W
Anthony Alexis-D
Guillermo Philpotts-D
James Gay-C

District: 21
Noach Dear-D
Kevin Parker-D, W
Sal Grupico-C

District: 22
Martin Golden-R, C

District: 23
Diane Savino-D, W

District: 24
Matthew Titone-D, W
Robert Helbock-R,I,C
Andrew Lanza-R,I

District: 25
Martin Connor-D
Kenneth Diamondstone-D, W

District: 26
Liz Krueger-D, W
Philip Pidot-R

District: 27
Carl Kruger-D
Mildred Mahoney-C

District: 28
Jose Serrano-D, W
Rubye Wright-R
Agustin Alamo Estrada-C

District: 29
Thomas Duane-D, W
Dan Russo-R

District: 30
Bill Perkins-D, W
Ruben Dario Vargas-D
Jolinda Ruth Cogen-R

District: 31
Eric Schneiderman-D, W
Alba Sanchez-R, C

District: 32
Ruben Diaz-D
Israel Cruz-D
Iris Carrasquillo-R
Arlene Anderson-C

District: 33
Efrain Gonzalez Jr-D
Jeffrey Sternberg-R,C

District: 34
Jeffrey Klein-D,W
Joseph Jay Savino-R,I,C

District: 36
Ruth Thompson-D,W
Crystal Wade-D
Curtis Brooks-R
George Rubin-C

State Assembly

District: 22
Ellen Young-D, I
Terrence Park-D
Grace Meng-D, W
Julia Harrison-D
Christopher Migliaccio-C

District: 23
Audrey Pheffer-D, W
Stuart Mirsky-R, C

District: 24
Mark Weprin-D, W

District: 25
Rory Lancman-D, W

District: 26
Ann Margaret Carrozza-D, W

District: 27
Nettie Mayersohn-D
Walter Lamp-C

District: 28
Andrew Hevesi-D, W
Dolores Maddis-R, C
Blair Burroughs-W

District: 29
William Scarborough-D, W

District: 30
Margaret Markey-D

District: 31
Michele Titus-D, W
Micahel Duvalle-D

District: 32
Vivian Cook-D

District: 33
Barbara Clark-D, W

District: 34
Ivan Lafayette-D, W

District: 35
Jeffrion Aubry-D

District: 36
Michael Gianaris-D, W

District: 37
Catherine Nolan-D

District: 38
Anthony Seminerio-D,R,C

District: 39
Jose Peralta-D,W
Carmen Enriques-D

District: 40
Diane Gordon-D??
Godfrey Jelks-C

District: 41
Helene Weinstein-D, W
Jonathan Testaverde-C

District: 42
Rhoda Jacobs-D

District: 43
Karim Camara-D, W
Saquan Jones-D
Jesse Hamilton-D
Kenneth Cook-C

District: 44
James Brennan-D, W
Yvette Velazquez Bennett-C

District: 45
Steven Cymbrowitz-D

District: 46
Alec Brook-Krasny-D, W
Martin Levine-D
Ari Kagan-D
Michele Heitzner-R, C

District: 47
William Colton-D, W
Phyllis Carbo-R, C

District: 48
Dov Hikind-D, R
Herbert Ryan-C

District: 49
Peter Abbate Jr-D, W
Lucretia Regina-Potter-R,C

District: 50
Joseph Lentol-D
Richard Trainer-C

District: 51
Felix Ortiz-D, W
Washington Artus-R, C

District: 52
Joan Millman-D, W
Richard French-C

District: 53
Vito Lopez-D, W
Ameriar Feliciano-C

District: 54
Darryl Towns-D, W
Khorshed Chowdhury-C

District: 55
William F Boyland Jr-D, W
Royston Antoine-D

District: 56
Annette Robinson-D
Richard Taylor-D

District: 57
Hakeem Jeffries-D, W
William Batson-D
Freddie Hamilton-D
Henry Weinstein-C

District: 58
Robert Gaffney-C
Nick Perry-D, W
Wellington Sharpe-D

District: 59
Alan Maisel-D
Harvey Clarke-D
Abraham Levy-D
Stephen Walters-C

District: 60
Janele Hyer-Spencer-D, I, W
Anthony Xanthakis-R, C

District: 61
John Lavelle-D, W

District: 62
Vincent Ignizio-R,I,C

District: 63
Michael Cusick-D, I, C,W

District: 64
Sheldon Silver-D, W
Lawrence Capici-R,I

District: 65
Alexander Pete Grannis-D, I
Michael Fandal-R

District: 66
Deboarh Glick-D, W
Peter Hort-R

District: 67
Linda Rosenthal-D, I
Theodore Howard-R

District: 68
Adam Clayton Powell-D, W
John Ruiz-D
Edward Gibbs-D
Dean Loren Velasco-R, I

District: 69
Daniel O’Donnell-D
Christopher Lanzillotti-R

District: 70
Keith Wright-D, W
Monique Wasington-D
Will Brown Jr-R

District: 71
Herman D Farrell-D
Glenda Allen-R

District: 72
Adriano Espaillat-D, W
Francesca Castellanos-D
Martin Chicon-R

District: 73
Jonathan Bing-D, W
Robert Heim-R, I

District: 74
Sylvia Friedman-D, W
Brian Kavanagh-D
Juan Pagan-D
Esther Yang-D
Frank Scala-R

District: 75
Richard Gottfried-D, W
Debra Leible-R

District: 76
Peter Rivera-D, W
Steven Stern-R, C

District: 77
Aurelia Greene-D
Anthony Curry-D, C
Kathleen Benjamin Larkins-R

District: 78
Jose Rivera-D
William Sullivan-R, C

District: 79
Michael Benjamin-D
Sigfredo Gonzalez-D
Sharon Grady-R

District: 80
Naomi Rivera-D
Joseph Thompson-D
Robin Basile-D
Frank Olivo-R
Robert Goodman-C declined

District: 81
Jeffrey Dinowitz-D, W
Mark Goret-R, C

District: 82
Michael Benedetto-D, W
Raymond Capone-R, C

District: 83
Carl Heastie-D, W
Johnnie Goff-R, C declined

District: 84
Carmen Arroyo-D
David Rosado-R
Harry Almodovar-D, C

District: 85
Ruben Diaz Jr-D
Carmen Hernandez-D
Evelyn Russell-R
William McDonagh-C

District: 86
Luis Diaz-D
Urnest Kebreau-R
Sham Ninah-C